• +48 571 238 017
 • Kontakt

  Pozostańmy w kontakcie!X

  ZOSTAW WIADOMOŚĆ

  Wysyłanie wiadomości. Proszę czekać...

  Dziękujemy za wysłanie wiadomości! Odezwiemy się wkrótce.

  Wystąpił problem w wysyłaniu wiadomości. Spróbuj ponownie.

  Wypełnij wszystkie pola przed wysłaniem wiadomości.

NOWOŚCI

Trening na bieżni – czy warto ustawiać nachylenie?

Przez fitteam | W porady | on Sierpień 31, 2016

Często słyszę pytanie „Co wybrać: maksymalne nachylenie czy marsz po płaskim podłożu?”

Niestety ani jedna, ani druga opcja nie zagwarantuje nam optymalnych wyników. Najlepsze rezultaty osiągniemy zmieniając kąt nachylenia bieżni. Zaangażujemy wtedy do pracy różne partie mięśniowe (szczególnie łydki, mięsień czworogłowy uda oraz pośladki ) dodatkowo poprawimy wytrzymałość.

Małe nachylenie czy duże nachylenie?

Trenujesz do zawodów odbywających się na zewnątrz? Ustaw nachylenie bieżni na 1% lub 1,5%, dzięki czemu będzie Ci trochę trudniej – tak jak w terenie, gdzie musisz zmagać się z oporem wiatru. Jeżeli trenujesz tylko po to, by ulepszyć technikę, najlepszym rozwiązaniem będzie bieg z zerowym nachyleniem. Skupisz się na formie, a nie na pokonywaniu dodatkowych trudności.

Lubisz porządny wycisk, w trakcie którego mięśnie palą, a nogi prawie odmawiają posłuszeństwa? Zwiększ poziom nachylenia, a osiągniesz upragniony efekt. Gdy nachylenie rośnie, mięśnie są zmuszone do większej pracy, ponieważ Twoje ciało potrzebuje energii nie tylko po to, by biec naprzód, ale także pod kątem. Większy wysiłek to też większa ilość spalonych kalorii, a bieg pod górkę pomaga dodatkowo budować mięśnie.

Co mówią liczby?

Podczas spaceru na bieżni przy poziomie nachylenia 9%, praca łydek wzrasta o 175%, mięsień czworogłowy uda zwiększa moc o 635%, a mięsień pośladkowy wielki o 345% (w porównaniu do tych, którzy trenują z nachyleniem na poziomie zerowym).

Bieg pod górkę nie zawsze jednak jest dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza dla początkujących. Jeżeli czujemy ból inny niż przyjemne pieczenie w udach lub jeśli jedyny sposób, by utrzymać równowagę to oparcie rąk na poręczach należy zmniejszyć kąt nachylenia.

Do zobaczenia na bieżni 

Kinga Kantorska-Wielgosz
Trener personalny Fit Expert Gym

Brak komentarzy do "Trening na bieżni – czy warto ustawiać nachylenie?"

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

COPYRIGHT FITEXPERT 2017. WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE